Ta strona używa plików cookie. Aby dowiedzieć się więcej na temat dlaczego ta strona używa plików cookie i jak włączyć je w Twojej przeglądarce, zapoznaj się z polityką prywatności. Przeglądanie tej strony jest równoznaczne z akceptacją prawa tej strony do korzystania z tych plików.
Zamknij

Ocena ryzyka

 

OCENA RYZYKA ZAWODOWEGO NA STANOWISKU PRACY

Zgodnie z treścią art.226 kp i rozporządzeniem MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bhp, każdy pracodawca jest zobowiązany do:

  • Oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego oraz stosowania wszelkich środków zmniejszających to ryzyko.
  • Poinformowania pracowników o ryzyku zawodowym, które bezpośrednio wiąże się z wykonywaną przez nich pracą – oraz zapoznaniu ich z zasadami ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami.
  • Stosowania odpowiednich rozwiązań technologicznych, technicznych oraz organizacyjnych, które ograniczą wpływ lub możliwość wystąpienia zagrożeń w miejscu pracy.

 

W/w obowiązki brzmią dość przytłaczająco, prawda? Do tego, aby zacząć je realizować niezbędna jest zaawansowana wiedza z zakresu bhp – która umożliwi wykonanie pierwszego kroku, jakim jest ustalenie i podział występujących czynników na: szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne. Następnie przyjdzie czas na ustalenie ekspozycji i zagrożenia, oceny ryzyka i potencjalnych skutków oraz opracowanie stosownej profilaktyki… - a wszystko to powinno zostać zawarte w szczegółowej dokumentacji…

 

Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadzamy:

• metodą komputerową risc-skore

• lub według indywidualnego zapotrzebowania klienta

ocena ryzyka

 

 

 

Pracodawco, spokojnie - głowa do góry! LEX LABOR z chęcią odciąży Cię i w tym aspekcie. :)

Ciekawostka

Nałogowy palacz, pali średnio jednego papierosa na godzinę. Gdyby robił 5 minutową przerwę na papierosa, to w ciągu 8 godzinnej pracy spędza na paleniu około 40 minut. Dodatkowo, pracownikowi przysługuje przerwa (w zależności od rodzaju umowy i ustaleń z pracodawcą) podczas której może robić właściwie co zechce. Pracodawca również nie powinien odmawiać pracownikowi spełnienia potrzeb fizjologicznych. Dochodzi zatem dodatkowe 10 minut. Podsumowując – nałogowy palacz, któremu przyzwala się na „papierosowe” przerwy zajmuje się sobą przez średnio godzinę.